Porady

Podlewanie lawendy

Lawendę sadzimy w miejscach nasłonecznionych, na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, zwapnowanych. Po posadzeniu lawendy, zaleca się podlewanie TYLKO przez dwa tygodnie w niewielkiej ilości około 250 ml czyli szklanka i dopiero wówczas, gdy gleba zdążyła przeschnąć. Pamiętajmy, lekkie przesuszanie podłoża stymuluje rozwój korzeni. PODŁOŻE NIE POWIINO BYĆ ZALANE, gdyż na każdym etapie rozwoju lawendy może powodować gnicie korzeni i żółknięcie liści. W wyjątkowych sytuacjach w pierwszym roku uprawy gdy ponad miesiąc jest brak opadów, można podlać lawendę jeśli zauważamy słaby turgor liści tzn. jędrność.

Pojemniki do uprawy lawendy na balkonach i tarasach powinny być głębokie co najmniej 10 litrów. Wodę wlewamy na podstawek i bardzo rzadko nawilżamy górną powierzchnię gleby. W mniejszych doniczkach uprawa lawendy jest bardzo trudna.

Ochrona lawendy przed mrozem

Lawenda wąskolistna ( Lavandula angustifolia) jest oporna na mróz i w naszych warunkach dobrze zimuje, ale możemy jej ułatwić to zadanie.

1. Ostateczne cięcie lawendy nie powinno być przeprowadzane później niż z początkiem września, tak by pędy zdążyły dojrzeć przed nadchodzącą zimą. Ścinamy kwiat tzw. drugi zbiór i 2 cm liści od góry. Pamiętajmy pierwsze przymrozki pojawiają się już we wrześniu.

2. Wczesną jesienią warto zaopatrzyć rośliny nawozem zawierający potas, który zapewnia lepsze przezimowanie roślin. Wiosną potas przyspiesza krzewienie roślin, pobudza je do wytwarzania nowych łodyg oraz zwiększa ich odporność na suszę. Pamiętajmy potas jest łatwo wypłukiwany z gleb lekkich, a właśnie na takich najczęściej uprawiana jest lawenda.

3. Lawendę wąskolistną okrywamy tylko w wyjątkowych sytuacjach jeśli jest poniżej     -25C° przy jednoczesnym braku okrywy śnieżnej. Okrywanie lawendy w ciepłe zimy jest dla niej szkodliwe ponieważ podnosi nadmiernie wilgotność otoczenia, narażając ją tym samym na porażenie chorobami grzybowymi.


Każda lawenda w doniczce. Wszystkie nasze sadzonki sprzedawane są w doniczkach.